Çim hangi mevsimlerde biçilir

Çim hangi mevsimlerde biçilir

Her mevsim çim biçimi yapılabilir. Çim biçimi için kurumsal hizmetler sunulmaktadır. Çim biçme her zaman yapılabilmektedir. Çim biçme mevsimleri aşağıdaki verilmiştir. İstanbul genelinde çim biçme işlerinizi yapmaktayız. İstanbul ve bütün ilçelerinden çim biçme hizmeti vermekteyiz.

İlkbahar Mevsiminde Çim Biçme

Çimler uzamaya başlayınca çim biçme mevsimi gelmiş demektir. Önce bütün yaprak ve çöpler alınır. İlk biçimde bıçak en yüksek ayara getirilir. Daha sonrakilerde normal boyda biçilir. Makinenin girmediği yerler için sırt tırpanı gibi aletler kullanılır. İlk biçimden sonra silindir çekmek faydalı olacaktır. Kenarlarda bozulma varsa düz kenarlı bir kürekle düzeltilir.

Yaz Mevsiminde Çim Biçme

Çimler düzenli olarak biçilir ve sulanır. İhtiyaca göre mevsim içinde 1-2 kere çim gübresi atılabilir. Kazık köklü kalıcı bitkiler çıkarsa elle sökülür.Çok sıcak zamanlarda çimler biraz uzun bırakılmalıdır. Sıcak havalarda aşırı kısa biçme sararma ve kelleşmelere sebep olacağından yapılmaması gerekir.

Sonbahar Mevsiminde Çim Biçme

Çim alanda en yoğun işler bu mevsimde yapılır. Kalıcı yabani otlar varsa havalar fazla soğumadan ot ilacı yapılır. Bir kaç hafta sonra çimler tırmıklanarak havalandırılır. Bu alet hem dipte biriken kuru ot tabakasını temizler hem de toprağın bir miktar havalanmasını sağlar. Sonbaharda çimlere toprak takviyesi yapılabilir.

Kış Mevsiminde Çim Biçme

Kışın çim alanda fazla iş yoktur. Çim makineleri ve diğer ekipmanın temizlik ve bakımı yapılır. Sıcak iklimlerde kışın seyrek de olsa biçim ve kurak ise sulama yapılabilir. Kuru yapraklar hastalığa sebep olmaması için birikmeden toplanır.