Ayva budaması ne zaman yapılır

Ayva ağacı budaması ne zaman yapılır

Meyve ağaçlarının budanması verim açısından çok önemlidir. Ayva ağacı budama meyve verme ve ağaçların sağlıklı gelişebilmesi için çok önemlidir. Meyve ağaçlarında budama ustalık isteyen bir iştir.

Ayva ağacı budaması nasıl yapılır

Ayva ağacı budama işlemi yapılırken dikkat edilecek husus ayvanın doğal büyüme şekline uygun olan Goble budama şeklidir. Goble budama Ayva ağacının vazoya benzer bir şekilde budama işleminin yapılmasıdır. Ayva ağaçlarında budama yapılacağı zamanlar, genellikle sıcak iklimlerde doruk dallı şekle yakın bir şekilde budanır. Bunun sebebini şu şekilde izah edebiliriz; doruk dal hakimiyeti zamanla ortadan kalkmaktadır.

Ayva ağacında verim budaması

Ayva ağacının yani genel olarak meyve ağaçlarının budanması verimi artırmak için yapılmaktadır. Ayva ağaçlarında budama yapılırken yaşlı ayva ağaçları daha sert, yeni ayva ağaçları hafif budanmalıdır. Ayva ağacı budama budayacak kişilerin budama alanında bilgili olması gerekmektedir. Meyve ağaçlarının budaması ağacın ömrünü uzatarak verimlerini de oldukça artırmaktadır.

Ayva Hangi Mevsimde Budanır?

Ayva ağacının budaması yaz, kış olarak yılda iki defa yapılabilmektedir. Ayva Ağacı dinlenmeye geçtiği zaman yapılan budamaya kış budaması, ılık iklimlerde kış budaması kış ayı boyunca yapılabilmektedir. Kışlar çok soğuk olur ise Yılların ilk ayı Şubat ve Mart ayları içinde Ayva Budama yapılması önerilmektedir.