Ahşap Çatı Yapımı

ahşap çatı yapan firmalar

Ahşap Çatı Nasıl Yapılır?

Ahşap çatı alanında sizlere en iyi hizmet ve çözümleri sunmaktayız. Resmi ve kurumsal firmamız Tunahun adı altında kurumsal ve kalıcı çözümler sunmaktayız. Ahşap çatı işleriniz için bizi arayarak fiyattlandırma talebinde bulunabilirsiniz. Ahşap çatı yapımı alanında sizle bütün çözümleri sunmaktayız. Çatı işleriniz için bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Çatı Nedir? yapıyı üsten etkileyen yağmur, kar, rüzgar, sıcak veya soğuk gibi dış etkilerden korumak ve bina görünümünü güzelleştirmek amacıyla inşa edilen yapı elemanlarına çatı adı verilir. Ahşap Çatı Nedir? Taşıyıcı kısmı ahşap malzemeden yapılan çatılara ahşap çatılar denir.

ahşap çatı ustaları, çatı firması

Ahşap çatı yapan firmalar

Ahşap çatılarınızı birinci sınıf bir işçilikile Tunahun firması olarak yapmaktayız. Ahşap çatı işlerinden anlayan profesyonel ekiplerimizle sizlere kalıcı ve kurumsal çözümler sunmaktayız. İster villa ahşap çatı, ister bina ve site çatıları olsun sizlere çatı ile ilgili her türlü bilgi ve tecrübeye sahip uzman ekipler ve kalifiye ustalarımız ile hizmet vermekteyiz. Ahşap çatı alanında kurumsal hizmetler almak ve en iyi çözüm önerileri ve işçilik için şimdi bizi arayarak bilgi ve fiyat talebinde bulunabilirsiniz.

ahşap çatıcı

Çatı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Sundurma çatı

Bir diğer adı da “tek yüzeyli çatı” olan sundurma çatılar, yapımı kolay, ucuz olup garaj, kömürlük, bahçıvan odası gibi küçük açıklıklı yerlerde uygulanmaktadır. Bu çatılar ya tek bir bina çatısı olarak ya da bina duvarına dayalı eklenti çatısı olarak yapılabilmektedir.

Beşik çatı

Bir diğer adı da “çift yüzeyli çatı” olan beşik çatılar iki yönlü, her iki yüzü bir mahyayla birbirine bağlanan, ön ve arka duvarları kalkan duvar adı verilen duvarlarla kapatılan çatı türüdür. Dikdörtgen şeklinde olan planlarda kullanılabilir.

Kırma çatı

Çok yüzeyli çatı” olarak da bilinen kırma çatılar en yaygın biçimde kullanılan çatı çeşididir. Yüzey eğimleri dört yöne de eşit, tüm saçakları yatay ve aynı düzlem üzerinde olan, yüzeylerinin birbirine düz, eğik, düşük ve dere mahyalarıyla bağlandığı bu çatı çeşidinde eğik, dere ve düşük mahyaların planda görünümleri, bağlandığı saçak ve mahyalara göre 45 derece ya da açıortayı durumundadır.

Mansard çatı

Beşik ya da kırma çatının iki ayrı eğimde uygulanmasıyla oluşturulan çatı türüdür. Konutlarda, çiftliklerin saman ve malzeme depolarında, çatıda kullanım için yer açılması gibi durumlarında kullanılmaktadır.

Kule çatı

Çoğunlukla küçük ölçekli, yüksekliği fazla yapılarda bu çatı çeşidi uygulanır. Bu tip çatıların estetik olması çok önemlidir. Saat kuleleri, cami minareleri ve bazı tarihi çeşmelerin çatıları kule çatıdır. Kule çatıların eğimi dik ve dört taraflı çatı yüzeyleri tepede birleşir.

Fenerli çatı

Büyük açıklıklar üzerine yapılan çatılarda bina iç bölümünün içten aydınlatılması için yapılan çatı türüdür. Genellikle beşik ve sundurma çatıların bir arada uygulanmasıyla oluşturulur.

Şet ( Testere dişli ) çatı

Atölye, fabrika ve hangar gibi genellikle endüstriyel binalarda, yandan ışık
ve havalandırmanın yeterli olmadığı durumlarda üstten ışık almak amacıyla yapılırlar. Testere dişli çatılarda yüzey eğimleri farklı olur.

Kelebek Kanatlı Çatı

İki tarafa ve içe akıntılı olan bu çatı yüksekliğin fazla olması istenmeyen
binalarda yapılır. İki meyilli yüzeyin arasındaki dere ortadan kenarlara doğru meyillendirilir ve suyun akıtılması kolaylaştırılır.

Ahşap Çatı Ustası

Ahşap çatılarınızı profesyonel bir şekilde yapacak projelerden anlayan çatı elemanlarımız ile sizlere çatı kaplama ve ahşap çatı uygulamaları alanında hizmet vermekteyiz. Türkiye genelinde ahşap çatı ve diğer çatı uygulama alanlarında destek vermekteyiz. İstanbul çatı firması olarak sizlere her zaman kalifiye çatı ustaları ile hizmet verilmeketdir. Ahşap oturtma çatı ustası, Ahşap asma çatı ustaları ile sizlere kuurmsalözümler sunuyoruz. Uygulamalı ahşap çatı çözümleri.

Ahşap Oturtma Çatılar

Bu tür çatılarda çatı, ya taşıyıcı duvarlar veya kirişler ya da betonarme bir döşeme üzerine oturtulur. Oturtma çatı duvar veya kiriş üzerine oturtulması durumunda mesnet açıklığı 4.00 metreden fazla olmamalıdır. Oturtma çatıların inşaatına, taşıyıcı duvarlar üzerine veya betonarme döşeme üzerine yastık kirişlerini döşemekle başlanır. Sonra sırasıyla bırakma kirişleri, damlalık aşıkları, dikmeler ve üzerlerine orta aşıklar ve mahya aşığı, göğüslemeler, kuşaklar, rüzgar kirişleri, mertekler, örtü altı kaplaması ve son olarak da çatı örtüsü yerleştirilir. Aynı düzlem üzerinde bulunan bırakma kirişi, dikmeler, âşıklar, kuşaklar, göğüslemeler ve merteklerden oluşan üçgen sisteme, çatı makası denir. Her makas arası 2,00 – 2,50 m olur.

Ahşap Asma Çatılar

Çatı makasları, oturtma çatılardaki gibi betonarme yüzeye bindirilmez. Bunun yerine, kirişlere veya taşıyıcı duvarlara bindirilir.
Genelde çatı elemanları, alttan açıkça görülür. Asma çatıların, oturtma çatılardan en büyük farkı, çatı yükünü yanlardaki mesnetlere nakleden yanlama ve gergiler kullanılmasıdır. Düğüm noktalarında çubuk eksenleri aynı noktada kesişmelidir. Birleşmeler bulon, lama vb. bağlama demirleri ile takviye edilir. Yanlama, göğüsleme, gergi ve payandalar basınç kuvvetine; bırakma kirişi, askı ve kuşaklar çekme kuvvetine karşı
çalışır. Asma ahşap çatılar, sundurma çatı set çatı ve geniş açıklıklı hal, sergi vb. binalarında uygulanan hal çatı olarak da yapılmaktadır. kaynak ahşap çatı hakkında bilgiler >>

Ahşap çatı elemanları

ahşap çatı yapımı
 1. Aşıklar
 2. Bırakma kirişleri
 3. Yastık kirişleri
 4. Dikmeler
 5. Göğüslemeler
 6. Payandalar
 7. Yanlamalar
 8. Kuşaklar
 9. Rüzgâr kirişleri
 10. Mertekler
 11. Yardımcı parçalar
 12. Örtü altı kaplaması
 13. Çatı örtüsü

Ahşap Çatı İşi Yapanlar

Ahşap çatı ile ilgili bütün işleriniz için bizi arayarak fiyat talebinde bulunabilirsiniz. Uzman çatı ustalarımız ile sizlere kurumsal çözümler sunulmaktadır. Ahşap çatıda yıllarca deneyim kazanmış kalifiye ekiplerimiz ile kalıcı çözümler sunulmaktadır. Ahşap çatı işi yapılır.

Ahşap Çatı Yapan Şirketler

Ahşap çatı alanında sizlere kurumsal çözümler sunulmaktadur. Sundurma çatı, Beşik çatı, Kule Çatı, Kelebek çatı vb gibi çatı işleriniz için firmamız sizlere çözümler sunmaktadır.

Ahşap Çatı Ustası Telefonu

+90 534 717 34 80 nolu telefondan çatı ile alakalı her türlü bilgi alabilirsiniz. Ahşap çatı ustalarımız alanında uzman ve tecrübelidir. Ahşap çatı için sizlere kurumsal çözümler sunulmaktadır. Ahşap çatıcı için size çözümler sunmaktayız.