0532 665 16 19

Şile ağaç budama

Ağaç budama Şile

Yaz budamaları ağaçların yapraklı olduğu dönemde su ve kök sürgünü budamaları kuru dal budamaları ve büyümelerini kontrol ettiğimiz bitkilerde yapılan form budamalarını kapsamaktadır.

Şile budama Su ve kök sürgünleri Temmuz- Ağustos aryalarında bitkinin hayatiyeti için çok önem taşımaktadır. Zira tepe tacına su ve besin akışı azalırsa bitki kurumaya başlar, hatta tepe çökmeleri oluşur.

Budama sonucu tahrik edilen ağaçlardaki yara yüzeyleri macunla kapatılmalıdır ve sürgün kontrolü yapılmalıdır aksi durumda istemediğimiz sonuçlarla karşılaşma durumu olabilir.  Budamalar sonucu ağaçlarda kök ve gövde sürgünü oluşmaktadır. Ağaç budayan firmalar Şile Ağaca zarar vermemesi için bunları hemen temizlememiz ve ağaç yüzeyinden almamız gerekmektedir.

Yapılan ağaçlandırma çalışmaları kapsamlı ve uzun süreli bakım uygulamalarını zorunlu hale getirmektedir. Ağaç kültürü budama, sulama, gübreleme ve her türlü zararlılara karşı mücadele gibi tüm bakım etkenlerini düzenli bir şekilde yapılmasını gerektirmektedir. Bu şart ve koşul özellikle şehir ağaçlarında büyük önem taşır. Şilede ağaç budama Kentler kırsal alanlarsan çok farklı ve kendilerine özgü bir ekosisteme sahiptirler. Şehirlerde ağaçlar bitkiler kırsal bölgelerdekine oranla çok daha zor şartlarda yetişmektedirler. Bu şart ve zorlukları iyi teşhis etmek ve ona uygun gerekli teknik ve yöntemleri bilmek ve uygulamak gerekmektedir. Budama genç yaşlardan itibaren ihmal edilmeden sistemli bir şekilde ileri yaşlara kadar sürekli yapılması gereken bir uygulama işlemidir. Ağacın ilk yıllarında ihmal edip daha sonraki yaşı ilerledikten sonra aradaki farkı kapatmak adına telafi için yapılan budamalar erken ilk yaşlardaki budama ile aynı etkiyi vermez ağaç budama işleminde ilk günden itibaren ağacın ileri ki yaşlarına kadar sistemli bir şekilde yapılması daha önemlidir.

Ağaç nasıl budanır? Sonradan yapılmaya başlanan budamalar aksine ağaca daha fazla zarar vermektedir. Bu budama işlemi ağaçta yara açılmasına sebep olur ve bu yaralar koruma macunu ile kapatılıp tedavi edilmezse ağaca zarar verecek dış etkenlere sebep olmuş olur. Ağaç budama işlemi yeri, zamanı ve dozu iyi ayarlanır ise ağacın sağlıklı gelişimini ve büyümesini düzenler. Güzel bir form kazandırır ve çiçek açan bitki türlerinde çiçek sayısını ve güzelliğini arttırır. Ağaç budama çalışmaları bilgi birikim ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Yanlış ve bilgisizce yapılan işlemler ağaçların geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar görmesine sebep olabilir. Bundan dolayı ağaç budama işlemi yapacağınız zaman konu hakkında detaylı bilgi edinmeden herhangi bir işlem yapmaya kalkışmayın ya da konu hakkında uzman olan bir kişiye yaptırın. Ağaçlar bizim en değerli hazinemizdir. Onlara herhangi bir işlem yapacağımız zaman zarar görüp görmeyeceğini iyi değerlendirip ona göre işlem yapalım. Ağaç budama çalışmaları orman ve ziraat mühendisleri kontrolü altında alanında tecrübeli bahçıvanlar tarafından yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağaç Budama AtıklarıAğaç Budama Atıkları

Ağaç Budaması sonunda atıkların Temizliği Budama işlemi gerçekleştirildiği zaman çıkan ağaç artıkları hastalık ve zararlıların yaşaması için uygun bir alan olduğundan bir sonraki yılın enfeksiyon kaynağını oluşturmaktadır. Bahçedeki budama artıkları