Gül budama mevsimi hangi ay

tunahun 

Güller Nasıl Budanır?

Güller bitki çeşidi olarak yoğun çiçek açan türler gibi terminal tomurcuğundan çiçek meydana getiren yan dallanma karakterine sahip bitki çeşitleridir.

İlkbahar mevsiminde yeni sürgünlerin oluşumu ve gelişimi sonrasında sürgün uçlarındaki tomurcuklardan çiçekler meydana getirmekte ve (güllerin budama zamanı) senede bir kez çiçek açan türler dışındaki diğer güller solan çiçekleri taşıyan sürgünlerin alt kısmındaki vejetatif tomurcuklardan uçlarında yeni çiçeklerin oluşacağı yeni sürgünler geliştirmektedir. İlkbaharda gül budama Sürgün ve çiçek tomurcuklarının büyüme ve gelişme dönemi büyüme dönemi boyunca tekrarlı bir şekilde devam etmektedir. Güllerin oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Güller çoğunlukla çiçek ve gövde şekillerine göre sınıflandırılır. Bu gül çeşitleri şunlardır.

Çalı formunda: Büyük çiçekli güllerdir. Demetlere halinde açan ufak çiçekli polyanta ve floribunda güllerdir.

Çiçekleri bakımından: Yalıtkan güller, yarım katmerli güller, katmerli güllerdir.

Boylarına göre: Yüksek gövdeli güllerdir. Sarmaşık güller, sürücü güller gibi çeşitleri vardır.

Sarılıcı formda olan güller: Çiçekleri büyük olan güllerdir. Demetler halinde açan küçük çiçekli sarılıcı güllerdir.

Pendul ya da sarkık formlu güller

Katmer çiçekleri bakımından güller: çiçekleri küçük katmerlidir. Çiçekleri normal katmerli gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

gül nasıl budanır tarifleri

Güllerde Budama Zamanı, Gül Nasıl Budanır?

Güller doğası bakımından her sene ne kadar iyi bakılırsa bakılsın zaman içerisinde kartlaşır. Dalları kısalıp gelişmez ve zaman içerisinde kurumuş bir görünüm alır. Dikimi yapıldıktan sonra ilk yıldan itibaren budanma işlemine tabi tutulmaları gerekmektedir. Budama işlemi yapılırken de keskin bir alet yardımı ile aşı noktalarının tam üstünden kesilmesi hem güllerin genç kalmasına hem de verimli ve kaliteli çiçek elde edilmesine olanak sağlar. Güllerde budama işlemi yapılmazsa boyları yükselir ve çalı şeklini kaybeder.

İlk başlangıçta çiçek sayısı aşırı derecede artar yalnız daha sonrasında tamamen kaybolur. Üzerinde kalitesiz küçük çiçekler meydana gelir. Bundan dolayı budama işlemine ara verilmeksizin belli bir düzen içerisinde sürekli yapılmalıdır. Güllerin gençleştirmenin gerek olmadığı ve verimini de iyi olduğu dönemlerde ancak şekil budaması yapılabilir. Güllere iyi bir şekil verebilmek için V şeklinde budama işlemine tabi tutulmaları gerekir. Güllerin budama zamanı kış mevsimi sonu veya ilkbahar mevsiminin başlarıdır. Sende bir kez açan güllerin budanma işlemi çiçekleri döküldükten sonra yapılmalıdır. Güller neden budanır? Yediveren güllerinde budama Yediveren gülleri her zaman çiçek açtıktan sonra verimsiz, cılız kalmış dalları kesilerek uzaklaştırılmalıdır. Bazı farklı durumlarda bitkinin düzgün durması kendiliğinden sağa sola doğru uzanmamaları için de budama işlemine tabi tutulurlar.

Recommended Posts

Ay takvimine göre ağaç budama

Ay takvimine göre ağaç budama, Ay takvimine göre ağaç budama ve ağaç kesme nasıl yapılmalıdır? ay takvimine göre kimler ağaç keser? ay takvimine göre ağaç kesme doğru mu? ay takviminde ağaç budama zamanları? ay takviminde bitki budama, ay takviminde ağaç kesme. Ay takvimine göre budama yapmak eski dönemlerde önemsenen iyi bir gelenek idi. Ay takvimine […]

tunahun 

Üsküdar peyzaj şirketleri

Üsküdar peyzaj, Üsküdar’da peyzaj ve bahçıvanlık ile ilgili sizlere çözüm ortaklığı sunmaktayız. Bahçe tasarımı ve bahçe düzenleme işleriniz için bizi arayabilirsiniz. Üsküdar peyzaj tasarımları deneyimli ekiplerle yapılmaktadır. Üsküdar peyzaj firması, Tunahun olarak sizlere çözüm ortaklığı sunmaktayız. Peyzaj düzenleme de ölçü nasıl olmalıdır; Ölçü algılaması mekanlar arası karşılaştırmaya ve değerlendirmeye bağlı olarak yapılır. İşlem yapılacak olan […]

tunahun 

İstanbul Ağaç Budama Şirketleri

Ağaç Budama ağaç kesimi şirketleri genellikle peyzaj firmaları olarak bilinir. Bünyemizde bulunan belgeli ağaç budama ustaları ile deneyimli personeller aracılığı ile budama hizmeti alabilirsiniz. İstanbul ağaç budama ve ağaç kesimi hizmeti veren bir peyzaj şirketimiz vardır. 🌲 (Ağaç) budama ve ağaç bakımı için peyzaj şirketimiz Tunahun sizlere çözümler sunacaktır. Fiyat almak için bizi arayarak iletişim […]

tunahun 

3 thoughts on “Gül budama mevsimi hangi ay

  1. mavi

    Kış ayı sonunda ve ilkbahar başında gül budaması yapılır.

  2. Ayten

    Gülleri nasıl budarız? Gül budama ayları belli mi?

  3. Ayşenur

    Güllerde budama ve çoğaltma nasıl olmalıdır?

Leave A Comment