05326651619

Geniş yapraklı ağaçları budama

Geniş Yapraklı Ağaç Budama

Geniş yapraklı ve yaprağını kış aylarında döken ağaçların budanma işlemi, Bu ağaç türlerinde budama işlemleri kış, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde olmak üzere 3 dönemde yapılır. Kış mevsimlerinde özellikle yaprağını döken ağaç türleri budanır. İlkbahar mevsiminde kış aylarında donma ihtimali olan ağaç türleri budanır. Yaz aylarında ise ışık ve hava sağlanması için ağaç budama işlemi yapılır.

Geniş yapraklı ağaçları budama

Ağaç Ne Zaman Budanmaz?

Uygun olmayan budama zamanı yaz sonu ve sonbahar başıdır çünkü sonbahar budanmasından sonra yeni sürgünler oluşur ve bunlar kış aylarında soğuklardan donar. Ağaçların sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi için budanma mevsimlerine çok önem gösterilmesi gerekmektedir. Geniş yapraklı ağaç budama Her ağaç türünün budama mevsimi farklılık göstermektedir. Mevsiminde yapılmayan veya bilinçsiz şekilde budanan ağaçlar ağaç kaybına neden olur. Bir ağacın gelişme ve büyüme süresi uzun yıllar aldığından dolayı budama işlemini bilinçli şekilde yapmak gerekir.

1 thought on “Geniş yapraklı ağaçları budama”

  1. kemal dedi ki:

    ağaçların budanma mevsimi ne zaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Budama nasıl yapılırBudama nasıl yapılır

İçindekiler1 Süs Bitkilerinde Budama1.1 Süs Bitkilerinde Budamanın Önemi ve Amacı1.1.1 Süs bitkilerinde budama zamanı Süs Bitkilerinde Budama Süs bitkilerinde budama yapmanız için bazı özel durumlara dikkat etmeniz ve bilmeniz gerekmektedir.