Çit Bitkileri budayan firmalar

Çit Bitkileri budayan şirketler

Çitlerin uygulandığı alanlarda uzunlukları 60-90 cm arasında değişmektedir. Bitkinin üzerinde oluşan son sürgünleri ½’si ya da 2/3’ü kadar tepe kısımları kesilerek boyları kısaltılmalıdır. Bu işlem ile çitin sıkılaşması sağlanır. Özellikle hızlı gelişen ve büyüyen çit türlerinde senede 2-3 kez budama işlemine tabi tutulmalıdırlar. Bu budama işlemlerinde tepe kısmı dar ve alt kısmı daha geniş tutularak işlem yapılır. 

Çit Bitkileri budayan firmalar

Çit bitkerinin budama zamanı

Budama işlemi bu şekilde yapıldığında güneş ışınlarını daha iyi alır. Eğer çit doğal büyüme halini bırakırsa tepe kısmı daha geniş olur ve alt dallar gölgede kalacağından dolayı kurur ya da ölür. Böylece çitin alt kısımlarında boşluklar oluşur ve şekli bozulur. Çit bitkileri budama Ayrıca çitler üst kısmı dar alt kısmı geniş şekilde bırakılarak budanmazsa kış mevsiminde yoğun kar yağışı olduğu zaman çitlerin ağırlıktan dolayı yaralanmasına ve şeklinin bozulmasına neden olur. Soğuk iklim şartlarına sahip olan bölgelerde çitler temmuz ayının sonundan itibaren budama işlemleri ve kırpmalar yapılmamalıdır. Bu belirtmiş olduğumuz sürelerin haricinde budama yapılırsa yeni sürgünler kış mevsimine kadar olgunluğunu tamamlayamaz ve soğuktan etkilenerek zarar görürler.

Çit bitkileri nasıl budanmalıdır?

Porsuk, mazı ve hatmilerin yeni sürgünler oluşmaya başlamadan önce ilkbahar mevsiminde senede bir kez budama işlemine tabi tutulmaları kafidir. Syringa daha geç aylarda (haziran) budama işlemi yapılabilir. Buxus bitkisi ise diğer çit türelerine göre daha yavaş gelişim gösterip büyüdüğünden ve kendiliğinden yuvarlak bir şekil aldığından dolayı budama işlemi yapılmaz. Fakat şekil verme amacı ile budama işlemine tabi tutulabilir. Bahçe Çit Bitki Budama servisi

Çit Bitkileri Nelerdir?

Berberis, cydonia, rhoadendron gibi gevşek dallanma yapısına sahip olan çit türlerini oluşturduğu çitler fazla budama işlemine tabi tutulmalıdır. Fakat bunlar çok fazla yayıldıklarında uçlarından kesilmelidir. Yaprağını döken bitki türlerinden kayı, gürgen, kırmızı erik, ılgın, küpe çiçeği, Japon ayvası gibi bitkilerde çit bitkisi olarak kullanılabilirler.