0532 665 16 19

Çınar Ağacı

Çınar Ağaçları

Çınar ağacı çok uzun ömürlüdür. Doğal olarak yetişir, Ormanlarda, nehir kıyılarından, park ve bahçelerde süs bitkisi olarak görülebilmektedir. Çınar ağacı Batı Çınarı ve Akçaağaç Çınarı olarak bilinir.

Ülkemizin hemen hemen bütün orman mıntıkalarında ki dere içlerinde, nehir yataklarında doğal olarak bulunduğu gibi şehirlerde yol kenarlarında, park ve bahçelerde süs bitkisi olarak rastlanır.

Çınar Ağacı Boyutları

20-30 m ye kadar boylanabilen, 5-6 m çap yapan, yüzlerce yıl yaşayan ulu ağaçlardır. Serbest büyüdüğü zaman kısa gövde, kalın dal ve geniş tepe yapar. Gövde ve dallar açık gri veya yeşilimsi gri renktedir.

Yaşlı gövdelerin kabukları küçük levhalar halinde kalkar ve yavaş dökülür. İnsan eline benzeyen iri yaprakları ve küremsi topluluklar oluşturan meyveleri vardır. Kentlerimizde rastlanan Platanus occidentalis (Batı Çınarı)’nın anayurdu Kuzey Amerika, Platanus x acerifolia’nın (Akçaağaç Yapraklı Çınar) ana yurdu ise Avrupa’dır.

Çınar ağacından ne üretilir?

Kaplama, mobilya, ambalaj, kuru madde fıçıları ve mutfak aletleri yapımın da kullanılır.

1 thought on “Çınar Ağacı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Huş AğacıHuş Ağacı

Huş Ağacının Özellikleri Huş ağacı hakkında bilgi, Huş Ağacı nerelerde yetişir, Huş ağacı boyutları, Huş ağaçları meyve verir mi?, Huş ağacı nedir? Huş ağacı hakkında merak ettiğiniz her şey burada.