Çimlerde oluşan pas hastalığı

Çimlerde pas hastalığı

Çim pası biçme işlemi yüksek yapılmış olan çimlerde görülen bir hastalık çeşididir. Hastalığın yerleşim alanlarındaki çimler ve parklarda da görülebilir. Pas birbiri ile bağlantılı farklı mantarlardan kaynaklanır. Hastalık çoğunlukla görüntüseldir, yalnız yüksek miktarda pas enfeksiyonu çimleri zayıflatır ve genel duruşunu inceltir. Pas hastalığının özellikleri uzak mesafeden baktığınızda pas enfeksiyonu olmuş çim sarımsı yeşil bir görüntü arz eder. Hastalık gelişiminin ilk anlarında simptomlar özellikle gölgelik bölgelerde bölgesel olarak görülür.

Çimlerde pas hastalığı, Çimlerde oluşan pas hastalığı, çimde oluşan pas, çim hastalığı pas çözüm yolları, çimler pasdan nasıl kurtarılır, pas hastalığı nedir, Çimlerde hastalıkla mücadele

Pas Hastalığı

Pas hastalığı ilk önce gölgelik alanlarda başlar. Paslanmış olan çimler yakından incelendiğinde yaprak üzerlerinde farklı sarımsı portakal rengi püstüllerin olduğunu ortaya koyar. Yüksek derecede enfeksiyona uğramış çim üzerinde bu enfekte olan püstüller tahrip olacak ve sporlar dışarı atılacaklardır. Bu da çim üzerinde yürüyen kişinin ayakkabılarında değişik bir portakal renginin oluşmasına sebep olur. Çim alanlarında oluşan pas hastalığı genel olarak yaz mevsimi sonu ve sonbahar mevsimi başlarında olur. Fakat çok kötü beslenen çim alanlarında da bu hastalık ilkbahar mevsimi başında da görülebilir.

Pas hastalığı çözüm yolları

Pas hastalığı yavaş bir büyüme gerçekleştiren çimlerin hastalığıdır. Bundan dolayı çim gelişimini yavaşlatan faktörler pas gelişimine de yardımcı olan unsurlar olarak düşünülebilir. Bu faktörler arasında yaz sıcağı ve susuzluk stresi düşük azot gübresi sıkışma ve gölge sayılabilir. Orta derece sıcaklıklar ve uzun süreli akşam çiğ periyotları pas salgını için gereklidir. Hastalık patojeni ölü olan çimler arasında hava muhalefetine dayanıklı yapılar şeklinde varlılarını devam ettirir ve büyüme döneminde rüzgarlar aracılığıyla ve çarpmayla yayılan sporlar şeklinde yayılır.

Çimlerde hastalıkla mücadele

Kronik sorun yaşayan bölgelerde ufak miktarlarda azot gübresi ilavesi pas hastalığının kontrolüne yardımcı olacaktır. Yaprak büyümesinin tekrar başlaması ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilen çim biçme işlemi yaprak gelişimi ve büyümesi yavaş olan pas hastalığı oluşum sürecini geçmesine yardımcı olacaktır. Akşamın erken saatlerinde sulama işleminden kaçınmak çiğ periyodunun kısalmasına yardımcı olacağı için hastalığın yayılmasını sınırlayacaktır. Çim alanlarında oluşan pas hastalığı ile kimyasal mücadele ağustos ayının 15’i ve eylül ayının 15’i tarihleri arasında olup aktif madde içeren preparatlar kullanılmalıdır.