Çim tohumu hangi ayda ekilir?

Çim tohumu hangi aylarda ekilir?

Türkiye’de çim tohumu ekimi farklı bölgelerde farklı aylarda yapılabilmektedir. Ülkemizin güney bölgelerinde çim tohumu ekimi aşağıdaki aylarda yapılabilmektedir.

  • Şubat
  • Mart
  • Nisan
  • Mayıs
  • Eylül
  • Ekim
  • Kasım

Çim tohumu ekim zamanları

Çim tohumu ekiminin zamanı bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekir ise kıyı bölgelerde şubat ve mayıs ayının ilk yarısı ve eylül kasım aylarının ilk yarısında çim ekimi gerçekleştirilebilir. İç bölgelerimizde ise mart ayının ilk yarısı ve mayıs ayının tamamında ve eylül ekim aylarını tamamında bu işlem gerçekleştirilebilir. Çim tohumları için en düşük çimlenme sıcaklığı 1-5 derecedir. Ancak belirttiğimiz bu hava sıcaklıklarında çim tohumunun çimlenme süresi oldukça uzamaktadır.

çim tohumu ekilen aylar

Sağlıklı çim tohumu ekim takvimleri

Hava sıcaklığı yükseldikçe çim tohumun çimlenme hızı ve gücü artmaktadır. Çim tohumunun sağlıklı çimlenebilmesi için ortalama hava sıcaklığının 15-20 derece olması gerekmektedir. Bu belirtmiş olduğumuz hava sıcaklıkları oluştuğunda çim tohumlarının çimlenme hızları artar ve fideler toprak yüzeyinde çıkmaya başlar. Çim ekme Hava sıcaklığının 25-30 derece gibi yüksek olduğu hava koşullarında çim tohumlarının çimlenme oranı düşüş gösterir ve fide gelişmelerinde zayıflama meydana gelir.

Çim tohumu ekilen aylar hangileridir?

Çim tohumlarının ekim tarihleri ülkemizin kuzey bölgelerinde nisan, mayıs, eylül ayları çim ekimi gerçekleştirmek için en uygun zaman dilimidir. Mart, haziran, temmuz, ağustos aylarında ise sadece hava şartları uygun olduğu zaman çim tohumu ekimi geçekleştirilebilir. Bu belirtmiş olduğumuz ayların haricinde ekim yapmak uygun değildir. Ülkemizin güney bölgelerinde şubat, mart, nisan, mayıs, eylül, ekim, kasım ayları çim tohumu ekimi için uygun zaman dönemleridir. Haziran, temmuz, ağustos aylarında ancak çim ekimi için uygun hava şartlarının oluşması halinde çim tohumu ekimi işlemi gerçekleştirilebilir. Bu belirtmiş olduğumuz ayların haricinde çim tohumu ekimi yapmak uygun değildir