05326651619

Çalılarda şekil Budaması

Çalılarda Budama nasıl yapılır?

Çalılar, peyzaj düzenlemelerinde çokça kullanılan bitki gruplarıdır. Budama işlemleri dikimle birlikte başlar ve yoğun bir şekilde devam eder. Ağaçlarda budama, sabit bir gövde üzerindeki dallarda uygulanırken çalılarda gövde ve dallarda birlikte uygulanır.

Yaprağını döken çalıların budanması

Bu türlerde budama, anormal gelişimleri düzeltmek ve fidanları olması gereken biçimlerine dönüştürmek amacıyla yapılır. Bu dallar, dikimden itibaren büyüme dönemi başında ve ortasında yapılan budamalarla uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca kuru, sıkışık konumlu gövde ve dallar da budama ile alınır. Çalılarda budama

Her dem yeşil geniş yapraklı çalıların budanması

Dikim aşamasında uzun sürgünlerle iri görünüşe sahip olan fidanlarda çoğu zaman kısaltma ve dengeleme budamalarına gereksinim vardır. Bu tip erken budama ile gelişmiş dallar kısaltılır ve aynı zamanda bitkiye simetrik bir görünüm kazandırılır. Hızlı büyüyen türlerde ise kuvvetli budama yapılabilir.

Her dem yeşil iğne yapraklı çalıların budanması

Dikim sonrasında kuru, kırılmış ve yaralı dallar temizlenir. Daha sonraki dönemlerde gövde ve dallarda seyrekleştirme, dengeleme, kısaltma gibi uygulamalarla bitkinin istenen görünümü kazanması yönünde budama yapılır.

Çalılar hangi türden olursa olsun kuru, zarar görmüş veya hastalıklı dalları alınmalıdır. Bu dallar, budanmalarla alınmayıp kuru hâlde bırakılırsa mantar ve enfeksiyonlara yataklık yapar. Bunların alınması en iyi erken ilkbaharda yapılan budamalarla gerçekleştirilir çünkü çalılarda yapraklanmadan önce kar, buz ve rüzgâr kırmaları gibi kış zararları kolaylıkla görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çam Ağacı BudamaÇam Ağacı Budama

İçindekiler1 Çam Ağacı Budama Firması1.1 Çam ağacı neden budanır? 1.2 Çam Ağacı Budama Şekilleri1.2.1 Çam Ağaçlarını Budama Çam Ağacı Budama Firması Çam ağaçlarını budamak için size hizmet vermekteyiz. Çam ağacı

Esenyurt Ağaç BudamaEsenyurt Ağaç Budama

İçindekiler1 Ağaç budama firmaları Esenyurt1.1 Esenyurt bitki budama1.1.1 Budama yapma Ağaç budama firmaları Esenyurt Ağaç budama alanında uzman ekipler ile yapılmaktadır. Ağaç türüne göre budama şekilleri ile sağlıklı budama yapılmaktadır.