Bitkilerde Budama Çeşitleri

tunahun 

Bitkilerde Budama Çeşitleri

Budama işlemi yapılacağı zaman yaş veya kuru dalların budaması fark etmeksizin dirsek şeklinde bırakılarak budama işlemi yapılmaması gerekmektedir. Bitki budama çeşitleri Çok fazla dipten gövdenin içine girecek şekilde yapılacak olan budama işlemi de hatalı bir budama işlemidir. En iyi budama biçimi özellikler kalın olan dallarda gövde ile birleştiği koruyucu bölümde yapılanıdır. Budama işleminde kesilen dal çok kalın değil ise yani çapı 5cm den küçük olan dallarda ağaç zararlılarından olan mantarların büyüyüp gelişmesini engelleyen doğal bir koruyucu tabaka kısa sürede meydana gelir.

Ağaç budama yöntemleri

Ağacın iyi bir gelişim gösterebilmesi için sadece kuru ve ölü dalların budanması yeterli değildir. Ağaç budama yöntemleri nelerdir?Birbirine zarar veren dalların da belli kısımlarının budanarak uzaklaştırılması gerekir. Bunların yanında ağaç tepesinin transprasyon yolu ile yaptığı su sarfiyatını azaltıp kök kısmının yükünü azaltmak içinde ağacın tepesinin de buda işlemi yapılır. Dikimi yeni yapılmış olan ağaç ve ağaççıklarda veya boylu fidanlarda kök ve tepe bölümlerinde yapılacak olan budama işlemleri çok yararlıdır.

Budama Çeşitleri Nelerdir? Budamanın Amacı?

Gelişmeye kuvvet kazandırıp hızlandırmak ve ağacı sağlıklı kılmak

Bu gaye ile ağaçlardaki lider dal korunur. Kırık, ölü, tehlikeli ve zarar görmüş dalların uzaklaştırılması yapılan budamalardır. Ağaca bu bölgelerden çürümeye sebep olan zararlılar çok kolay bir şekilde girer. Bitki budama çeşitleri Bu olumsuz durum ağacın görüntüsünü, sağlığını ve mukavemetini olumsuz bir şekilde etkiler.

Ağaca ve diğer odunsu bitkilere istediğimiz şekli vermek veya verilmiş şekli muhafaza etmelerini sağlamak:

Ağacın kendisine oluşturulan bölgeden daha fazla bölgede gelişmesi ve büyümesi halinde ağaçtan herhangi bir dal parçasının düşüp yaralamaya ve maddi zarar gibi olumsuzluklara sebep olabilecek olan dallar ile yollarda yayaların ve kara ağaçlarının görüş alanını engelleyen dalların ağaçtan uzaklaştırılmasını içerir. Budama çeşitleri nedir? Ağaçların dikiminden itibaren tedrici olarak belirli periyotlar içerisinde yapılması durumunda başarılı sonuçlar alınır.

Çiçeklenmenin sayı miktarını ve kalitesini arttırmak:

Ağaçların doğal özelliklerini ve güzelliklerini geliştirmeyi veya çiçeklenmeyi teşvik etmeyi içerir. Ayrıca doğal gelişiminden farklı olarak ağaçlara istenilen form ve şekli verme amacını taşır.

Recommended Posts

Karaçam Ağacı

Karaçam Ağacı özellikleri; Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde görülür. Coğrafi olarak geniş ya yılışa sahip çam türü olan karaçam ülkemizde 400-2100 m yükseltiler de yer alır. Yaşlı gövdesi derin çatlaklı, kalın ve boz renkli kabuk ları var dır. 40 m ka dar boy, 1 m den çok çap yapabilen silindir biçiminde düzgün gövdeye sahiptir. Tepe […]

tunahun 

Ardıç Ağacı Nerelerde Yetişir?

Türkiye’de ardıç ağacı (Juniperus spp.), çeşitli türleriyle yaygın olarak bulunan bir ağaç türüdür. Ardıçlar, kozalaklı bitkiler grubuna aittir ve çoğu türü iğne benzeri yapraklara sahiptir. Genellikle dağlık bölgelerde, kıyı bölgelerde ve step alanlarında yetişirler. Ardıçlar, doğal olarak bulunan ekosistemlerin yanı sıra peyzajda ve rekreasyon alanlarında da kullanılır. Ardıç Ağacı Ülkemizde bulunan Ardıçlar botanik özelliklerine göre […]

tunahun 

Doğu Ladini

Ladin ağacı özellikleri, Doğu ladini Kafkasya’da ve Türkiye’de bulunur. Ülkemiz deki yayılışının batı sınırı Ordu’da Melet ırmağının doğu sun dan başlar ve doğuya doğru Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin mıntıkalarını içine alır. Yer yer tek ya da bir kaç ağaçlık kümeler halinde deniz kıyısına kadar inmekte ise de deniz yüzeyinden 1000 m yükseklikten sonra geniş […]

tunahun 

1 Comment

  1. Hülya

    Ceviz ağacı ne zaman budanır?

Leave A Comment