Bitkilerde Budama Çeşitleri

Bitkilerde Budama Çeşitleri

Budama işlemi yapılacağı zaman yaş veya kuru dalların budaması fark etmeksizin dirsek şeklinde bırakılarak budama işlemi yapılmaması gerekmektedir. Bitki budama çeşitleri Çok fazla dipten gövdenin içine girecek şekilde yapılacak olan budama işlemi de hatalı bir budama işlemidir. En iyi budama biçimi özellikler kalın olan dallarda gövde ile birleştiği koruyucu bölümde yapılanıdır. Budama işleminde kesilen dal çok kalın değil ise yani çapı 5cm den küçük olan dallarda ağaç zararlılarından olan mantarların büyüyüp gelişmesini engelleyen doğal bir koruyucu tabaka kısa sürede meydana gelir.

Ağaç budama yöntemleri

Ağacın iyi bir gelişim gösterebilmesi için sadece kuru ve ölü dalların budanması yeterli değildir. Ağaç budama yöntemleri nelerdir?Birbirine zarar veren dalların da belli kısımlarının budanarak uzaklaştırılması gerekir. Bunların yanında ağaç tepesinin transprasyon yolu ile yaptığı su sarfiyatını azaltıp kök kısmının yükünü azaltmak içinde ağacın tepesinin de buda işlemi yapılır. Dikimi yeni yapılmış olan ağaç ve ağaççıklarda veya boylu fidanlarda kök ve tepe bölümlerinde yapılacak olan budama işlemleri çok yararlıdır.

Budama Çeşitleri Nelerdir? Budamanın Amacı?

Gelişmeye kuvvet kazandırıp hızlandırmak ve ağacı sağlıklı kılmak

Bu gaye ile ağaçlardaki lider dal korunur. Kırık, ölü, tehlikeli ve zarar görmüş dalların uzaklaştırılması yapılan budamalardır. Ağaca bu bölgelerden çürümeye sebep olan zararlılar çok kolay bir şekilde girer. Bitki budama çeşitleri Bu olumsuz durum ağacın görüntüsünü, sağlığını ve mukavemetini olumsuz bir şekilde etkiler.

Ağaca ve diğer odunsu bitkilere istediğimiz şekli vermek veya verilmiş şekli muhafaza etmelerini sağlamak:

Ağacın kendisine oluşturulan bölgeden daha fazla bölgede gelişmesi ve büyümesi halinde ağaçtan herhangi bir dal parçasının düşüp yaralamaya ve maddi zarar gibi olumsuzluklara sebep olabilecek olan dallar ile yollarda yayaların ve kara ağaçlarının görüş alanını engelleyen dalların ağaçtan uzaklaştırılmasını içerir. Budama çeşitleri nedir? Ağaçların dikiminden itibaren tedrici olarak belirli periyotlar içerisinde yapılması durumunda başarılı sonuçlar alınır.

Çiçeklenmenin sayı miktarını ve kalitesini arttırmak:

Ağaçların doğal özelliklerini ve güzelliklerini geliştirmeyi veya çiçeklenmeyi teşvik etmeyi içerir. Ayrıca doğal gelişiminden farklı olarak ağaçlara istenilen form ve şekli verme amacını taşır.