Bitki Materyalleri Nelerdir?

tunahun 

Bitki materyali

Çevre ya da bahçe düzenlemesinde kullanılan bitki tipleme, bitki fonksiyonlarına peyzaj işlerinde verilen isim bitki materyalidir. Bunlar ağaçlar, ağaççıklar, çalılar, sarılıcılar, çiçekler, örtücüler, çim ve çimenler, mozaik bitkiler şeklinde sekiz ayrı grupta toplanırlar. Bu materyallerin kısaca açıklaması şu şekildedir.

Ağaç nedir?

Kökü, gövdesi, dalları, yaprakları ve tepe tacı olan ve boyları beş metreden fazla olan odunsu yapıda ve çoğunlukla tek gövdeli bitkilerdir.

Ağaççık nedir?

Uzunluğu beş metreden az bir metreden çok olan ağaçlardır.

Çalı nedir?

Ağaççıklar gibi tepe, gövde, dal, yaprak ve köklere sahiptirler. Ağaççıklardan farkı  yerden itibaren çok gövdeli olarak büyümesi ve boy uzunluklarının da iki metreyi geçmemesidir. Çoğu birbirine grift dikenli olabilir. Ömürleri uzundur. Peyzaj uygulamasının yapılacağı alanlarda güzel renkli dekoratif bazı hibrit çalılara köken bitkiler denir.

Sarılıcılar nedir?

Duvarlara, kameriyelere, ağaçlara sarılarak büyüyen yıllık veya çok yıllık bitkilerdir.

Çiçekler

Yıllık, iki yıllık, bazen de çok yıllık değişik renkli çiçekler açan desenli ve renkli yaprakları olan kısa boylu bitki türleridir.

Örtücüler nedir?

Gövde kısımları ince uzun genelde klorofil içeren yaprakları bol sürünücü veya sarılıcı yıllık veya çok yıllık bitkilerdir. Çiçekli olduğu gibi çiçeksiz de olabilirler

Çimler

Genelde buğdaygiller ailesindendirler. Kısa boylu yeşil halı görünümünde önemli peyzaj elemanıdır. Ormanlarda ve kırlarda kendi kendine büyüyen türlerinde genelde çimen örttüğü alana da çimenlik denir.

Mozaik bitkiler

Kaya ve su birimlerini süsleyen bu materyalleri gösterişli yapan değişik renkli yumuşak gövdeli yıllık ve çok yıllık bitki türleridir. Bu materyaller bilinçli bir şekilde kullanıldığında peyzaj tasarımının uygulanacağı proje alanında güzel bir kompozisyonla bahçelerinize güzel ve estetik görünüm kazandırır.

Recommended Posts

Ay takvimine göre ağaç budama

Ay takvimine göre ağaç budama, Ay takvimine göre ağaç budama ve ağaç kesme nasıl yapılmalıdır? ay takvimine göre kimler ağaç keser? ay takvimine göre ağaç kesme doğru mu? ay takviminde ağaç budama zamanları? ay takviminde bitki budama, ay takviminde ağaç kesme. Ay takvimine göre budama yapmak eski dönemlerde önemsenen iyi bir gelenek idi. Ay takvimine […]

tunahun 

Üsküdar peyzaj şirketleri

Üsküdar peyzaj, Üsküdar’da peyzaj ve bahçıvanlık ile ilgili sizlere çözüm ortaklığı sunmaktayız. Bahçe tasarımı ve bahçe düzenleme işleriniz için bizi arayabilirsiniz. Üsküdar peyzaj tasarımları deneyimli ekiplerle yapılmaktadır. Üsküdar peyzaj firması, Tunahun olarak sizlere çözüm ortaklığı sunmaktayız. Peyzaj düzenleme de ölçü nasıl olmalıdır; Ölçü algılaması mekanlar arası karşılaştırmaya ve değerlendirmeye bağlı olarak yapılır. İşlem yapılacak olan […]

tunahun 

İstanbul Ağaç Budama Şirketleri

Ağaç Budama ağaç kesimi şirketleri genellikle peyzaj firmaları olarak bilinir. Bünyemizde bulunan belgeli ağaç budama ustaları ile deneyimli personeller aracılığı ile budama hizmeti alabilirsiniz. İstanbul ağaç budama ve ağaç kesimi hizmeti veren bir peyzaj şirketimiz vardır. 🌲 (Ağaç) budama ve ağaç bakımı için peyzaj şirketimiz Tunahun sizlere çözümler sunacaktır. Fiyat almak için bizi arayarak iletişim […]

tunahun 

Leave A Comment