Ağaçlara Zarar Veren Böcekler

Ağaca Zarar Veren Böcek Çeşitleri, Orman ağaçlarına zarar veren, kurumasına yol açan ve bu zararlıların çoğalması ile büyük alanlara zarar veren bazı böcek türleri vardır. Orman ve Bahçe ağaçlarına zarar veren bazı böcek türleri şunlardır.

 • Altınkıçlı kelebek, Euproctis chrysorrhoea,
 • Çamkese böceği, Thaumetopoea pityocampa/wilkinsoni,
 • Hortumlu böcekler
 • Kabuk böceği (Tomicus minor, Tomicus piniperda)
 • Kavak ve söğüt yaprak böcekleri Chrysomela populi, Chrysomela tremula
 • Kızılağaç yaprak böceği Agelastica alni,
 • Özsu emen böcekler
 • Sünger örücüsü, Lymantria dispar,
 • Yaprak arıları Neodiprion sertifer ve Diprion pini
 • Yaprak tüketici böcekler
 •  Yeşil meşe bükücüsü, Tortrix viridana gibi, temelde Lepidoptera türlerdir.

Hangi böcek türleri ağaç ve ormanlara zarar verir?

Böcekler beslenme davranışlarına göre iki temel kategoriye ayrılır. Birincil zararlılar , sağlıklı, iyi fizyolojik koşullarda yaşayan ağaçları istila eden ve bu tür ağaçlarda yaşayabilen böceklerdir. Esas olarak özsuyu emen ve yaprak yiyen böceklerdir.

Ağaçlara Zarar Veren Böcek Türleri

İkincil parazitler, konağın yetersiz fizyolojik durumu nedeniyle büyüme kapasitesi az ya da çok sınırlanan böceklerdir. İkincil parazitler, uygun çevre koşullarında çok sayıda çoğalabilir ve zararlı hale gelebilir.Bu, kabuk böcekleri (Curculionidae: Scolytinae), keçi solucanları (Cerambycidae), Buprestidae ve ağaç arıları (Siricidae) gibi neredeyse tüm ksilofag böcekleri (odunsu gövdeler veya gövde parçaları üzerinde beslenen) içerir. Ips sexdentatus, Ips typographus, Piyokteines curvidens, Tomicus minor, Tomicus piniperda, Orthotomicus erosus gibi iyi bilinen kabuk böcekleri, ormanlarda çok sayıda düşmüş, kırılmış ve devrilmiş ağaç bulduklarında hızla gelişir ve çoğalırlar. Ağaç ve ormanlara zarar veren böcekler;

Orman ağaçlarına zarar veren türlerin çoğu, ağaçların bitkisel kısımlarına tekrar tekrar zarar vererek ağaç büyümesini engelleyen ve büyüme kayıplarına yol açan böceklerdir. Bu tür hasara neden olan böcekler genellikle ananas böceği, Thaumetopoea pityocampa/wilkinsoni, sünger örümcek, Lymantria dispar, altın mızrak güvesi, Euproctis chrysorrhoea, yeşil böcek, Tortrix viridana gibi Lepidoptera türleridir. Neodiprion sertifer ve Diprion pini ile kızılağaç böcekleri Agelastica alni gibi yaprak böceği, kavak ve söğüt böcekleri Chrysomela populi, Chrysomela tremula böcekler listesine eklenebilir. Ek olarak, bu böceklerin verdiği zararı, ağaçları öldürebilen kabuk böceğinin verdiği zarar takip edebilir. Pineus orientalis gibi bitki özü emen böcekler, yaprak yiyen böceklerle aynı büyümeyi önleyici etkiye sahip olabilir.Tomicus minor, Tomicus piniperda ve Rhyacionia buoliana gibi kabuk böceklerinin terminal tomurcuklarının ve sürgünlerinin yok edilmesi büyüme kaybına neden olur.