(0534) 717 34 80
bilgi@tunahun.com

08:00 - 22.00
Bahçe Düzenleme

Çim Ekme

Atıl bahçelerinize çim ekme işleri yapılmaktadır. Çim ekme ile ilgili sizlere birinci sınıf hizmetler sunuyoruz. Çim ekimi için bizi arayabilir, bilgi alabilirsiniz. Çim ekme, çim değiştirme için profesyonel hizmetler sunulur.
Çim biçme işini bilen bir ekip ile yapılmaktadır. Çim ekme işlerini profesyonel bir şekilde yapalım.

Çim nasıl ekilir

Uzman ekipler ile çim biçme alanında size hizmet veren Tunahun peyzaj düzenleme ve ağaç budama, bahçe düzenleme gibi alanlarda sizlere en iyi hizmeti vermektedir. Çim ekme işleri için uygun fiyat ve birinci sınıf işçilik ile size destek vermekteyiz

Çim Ekilmesi

Çim ekilmeden önce yabani otlarla mücadele yapılmalıdır. Alan bellendikten veya sürüldükten sonra yabancı maddeler alandan uzaklaştırılmalıdır. İlk tesviyeden önce toprağın besin durumuna göre ihtiyacı duyulan gübreler verilmelidir. İkinci tesviyeden sonra bölgelere göre en uygun çim tohumu karışımı mibzerle veya elle saçılarak ekilir. Bunun üzerine yanmış elenmiş ahır gübresi 2 cm olacak şekilde kapatılır. Bunun çim tohumunun rüzgarla uçmasını önlemek ve kuşlardan korumaktadır.

Çim Gübreleme

Gübreleme Tesis edilen çim sahalarına değişik organik ve inorganik gübreler toz veya eriyik halde verilir. Gübreleme sadece besin takviyesi bakımından değil toprak strüktürünün düzelmesinde de rol oynar. Verilecek gübrenin seçiminde mevcut toprağın yapısı ve çim alandan faydalanma şekli tesir eder. Çim sahalarında yılda iki defa 0,5 cm’yi geçmemek üzere ince elenmiş kompost toprağı serpilir. Bu kompostun zararlı ot tohumundan arınmış olması gerekir. Kompost toprağı besince fakirse m3’üne 800 gr Süper fosfat, 300 gr kalsiyum, 500 gr azotlu gübre karıştırılır. Kompost toprak Şubat-Mart aylarında yapılır Bunun için 0,3-0,5 m3/da kompost gereklidir. Çim sahalarda periyodik olarak suni gübre verilmesi vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.

Çim ekilince ne zaman gübrelenir?

Yılda en az iki defa uygulanması gerekir. En uygun zaman İlkbaharda kompost toprağa karıştırılarak verilmesidir. Mayıs-Ağustos ayları arasında 4-6 haftada bir yapılan azotlu gübreleme (1 kg amonyum sülfat/da) başarı sağlar. Çim bitkilerine yapraklarının yaş olduğu zamanlarda inorganik gübre verilmemelidir. Çünkü yaş yaprak üzerine düşen gübre ayrışarak asit meydana getirir ve bitkiyi yakar.

peyzaj, bahçıvan

bahçe düzenleme

çiçekler

Yandex.Metrica